NEW LUNAR YEAR 2023 DINNER 新年

Date & Time

Fri Jan 27 2023 at 06:00 pm to 10:00 pm

Location

SILQ RESTAURANT, Evropská 17, Praha 6 |

NEW LUNAR YEAR 2023 DINNER \u65b0\u5e74
Advertisement

Details

Lunární rok se slaví prakticky po celé Asii. Domovy se pěkně vyzdobí, v ulicích a obchodech se rozsvítí lampióny a všude je spousta dobrého jídla a pití. Lidé se scházejí, navštěvují chrámy a užívají si atmosféru tohoto výjimečného svátku.
Pojďte s námi oslavit přicházející lunární rok Králíka báječným a mimořádným jídlem a pitím.
Připravili jsme pro vás řadu skvělých lahůdek.
Těšit se můžete na výjimečné Čínské sashimi s lososem nebo různé druhy dim-sum knedlíčků, speciální Lví hlavy, ochazuke nebo báječné thajské krevety s tamarindem. A celou řadu dalších pochoutek. Ideálně si objednat od každého, posadit se kolem plného stolu s přáteli a oslavit tak nadcházejíci Nový rok.
A protože bychom rádi využili skvělé zázemí naší sesterské restaurace SILQ, kde je nejen gril na dřevěné uhlí pro autentickou chuť ale zároveň jsou všude v interiéru rozkvetlé sakury. Takže se bude konat večeře právě v restauraci SILQ pod červenými lampióny a rozkvetlými sakurami.

?Rezervujte na www.silq.cz

????????????

The Lunar Year is celebrated and loved all over Asia. Homes are nicely decorated, beautiful lanterns everywhere, and plenty of good food and drinks everywhere. People gather, visit temples, and enjoying the atmosphere of this special festive season.
Let’s celebrate the lunar year of the Rabbit with wonderful and extraordinary food and drinks.And therefore, we have prepared several great treats for you.
You can look forward to exceptional Chinese sashimi with salmon or different types of dim-sum dumplings, special lion's heads, ochazuke or wonderful Thai prawns with tamarind. Ideal to order it all, sit around a full table with friends and celebrate the coming New Year.
And we would like to use the excellent facilities of our sister restaurant SILQ, where there is not only a charcoal grill for an authentic taste, but at the same time there blooming cherry blossoms everywhere in the interior. So the dinner will be held in the SILQ restaurant under the red lanterns and cherry blossoms.
?Book your table on www.silq.cz

Event Location

SILQ RESTAURANT, Evropská 17, Praha 6

Event Host

Caf\u00e9 SOFA \u30ab\u30d5\u30a7\u30fc\u30bd\u30d5\u30a1
Café SOFA カフェーソファ

Let's share with friends

View All Holiday Events